Największa i jedna z najstarszych wsi w gminie Wieleń. Wieś położona w centrum Puszczy Noteckiej, popularna wśród miłośników grzybobrań...
401803

Historia

    Koło Gospodyń Wiejskich w Rosku zostało założone z inicjatywy Franciszka Tuty     w 1948 roku. Celem założenia kół gospodyń było dzielenie się doświadczeniami w zakresie gotowania, pieczenia, szycia, haftowania oraz organizowanie czasu przez wspólną zabawę, przedstawienia teatralne, śpiewanie pieśni ludowych. Pierwszą przewodniczącą koła w Rosku została Jadwiga. Wiertlewska. Pełniła tę funkcję przez 18 lat, od roku 1948 do 1966. Do koła wówczas należało 9 pań. Przez kolejny rok kołem przewodniczyła Stanisława Kramerek. Później przez 24 lata tę funkcję sprawowała Władysława Sikora. Był to czas szczególnej aktywności zrzeszonych w Kole kobiet. Organizowały różne kursy, prezentowały swoje dzieła na konkursach i zdobywały liczne nagrody. Na przykład hafty pani Dolacińskiej znane były w całej okolicy. W latach dziewięćdziesiątych  liczba członkiń wzrosła do osiemdziesięciu kobiet . Od 21.03 1991 roku przewodniczącą zostaje Urszula Przylepa z którą pracuje Zarząd w składzie Maria Bartkowiak – sekretarz, Stefania Piochacz – skarbnik, komisja rewizyjna: Teresa Matuszczak, Wanda Cieślik, Stanisława Kramerek, odpowiedzialne za wypożyczalnie naczyń: Janina Matusz, Irena Skotarczak. Koło działało bardzo aktywnie. Organizuje konkursy ogródków warzywno – kwiatowych, wystawy i pokazy, kursy gotowania, szycia i wikliniarskie, rozprowadza pisklęta, wypożycza naczynia i krajalnicę do kapusty. Odbywają się częste zebrania i tradycyjnie Uroczystość Dnia Kobiet. W dniu 14 lutego 2006 roku dokonano wyboru nowego Zarządy w skład którego weszły: Teresa Matuszczak – przewodnicząca, Stefania Piochacz – z-ca przewodniczącej, Maria Krystek – sekretarz, Irena Skotarczak – skarbnik, Janina Matusz – członek zarządu, Komisja Rewizyjna: Urszula Przylepa, Krystyna Sikora, Małgorzata Ławniczak. Dochody jakie posiadają to składki członkiń i dochody z wypożyczalni.
Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich nadal wypożycza zastawę na liczne imprezy organizowane w Wiejskim Domu Kultury.
Działa w obszarze wyplatania wieńców dożynkowych na coroczne obchody dni plonów – dożynki wiejski, gminne i powiatowe i bierze udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Dodatkowo udział biorą w Dożynkach Diecezjalnych.
Podczas wiejskich imprez np. Dożynek, Święta Ludowego, Festynu Parafialnego częstuje plackiem i chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym przy swoich ekspozycjach serwet haftowanych własnoręcznie.
Ekspozycja serwet haftowanych własnoręcznie i obrazów haftowanych prezentowana jest na Jarmarku Bożonarodzeniowym – Produktu Regionelnego w Czarnkowie oraz na Agrotargach w Czarnkowie.
We współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego „Dynia” KGW w Rosku przygotowuje regionalne potrawy na warsztatach kulinarnych dla społeczności lokalnej – dzieci i młodzieży oraz mam z potraw dyni. W Publicznej Szkole Podstawowej w Lubaszu zaprezentowały wypiek chleba na zakwasie.
Dla pań zrzeszonych i chętnych organizowane są wyjazdy turystyczne nad morze, na basen, do Sanktuarium Maryjnego w Częstochowie czy Licheniu.
Kobiety z Koła wspierają swoimi wypiekami pielgrzymów przy Kapliczce Jana Pawła II udających się na pielgrzymkę pieszą do Lubasza.
Rokrocznie integrują się podczas Dnia Kobiet całym Kołem w Rosku, ale również przyjmują zaproszenie na imprezę Koła z Wrzeszczyny.